Subregionalna infolinia wsparcia - tel. 571 334 794 

Dlaczego mammografia?

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że nowotwory piersi są największym problemem onkologicznym w krajach rozwiniętych.  W Polsce umieralność z powodu nowotworów piersi jest nieco niższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej – ale…

w przypadku kobiet to właśnie nowotwory złośliwe piersi rozpoznawane są najczęściej  w ogólnej grupie zachorowań na raka (21,9%), co stanowi ponad 1/5 wszystkich zachorowań. Tylko w 2013 r. w Polsce na nowotwór piersi zachorowało przeszło 17 tys. kobiet. Niestety, rak piersi plasuje się również bardzo wysoko w statystykach dotyczących umieralności. Najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polek są nowotwory płuc, ale już na drugim miejscu znajduje się właśnie rak piersi (13%). Na raka piersi może zachorować jedna na osiem kobiet w każdej populacji.

Mammografia to rodzaj badania, które może wykryć nowotwór we wczesnej fazie jego rozwoju. Wczesna diagnoza wielokrotnie zwiększa szanse na pełne, stuprocentowe wyleczenie. Z uwagi na to, że prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi rośnie wraz z wiekiem kobiety, badania przesiewowe dedykowane są dla  pań po 50. roku życia.

Mammografia nie jest najskuteczniejszym badaniem w przypadku kobiet młodszych. Jest to związane z budową piersi, gęstszym utkaniem tkanki gruczołowej.  Z wiekiem struktura utkania gruczołu zmienia się, staje się luźniejsza.

 

CZYNNIKI RYZYKA       

- wiek (po 50. roku życia)

- charakter dziedziczny (5 – 10%)

- wczesny wiek pierwszej i późny wiek ostatniej miesiączki

- późna pierwsza ciąża (po 30. roku życia)

- stosowania antykoncepcji doustnej i hormonalnej terapii zastępczej

- nadwaga

- nadmierne spożycie tłuszczu

- spożywanie alkoholu bez względu na jego rodzaj